Blog

Plánovanie a priebeh svadobnej hostiny

Má budúca nevesta na prste blýskavý kamienok? Už to stretlo aj vašu spoločnú lásku? Tak prišiel čas vybrať si termín a to najsprávnejšie miesto pre váš spoločný veľký deň. Tu ste už správne, srdečne vás vítam a teda čítajte ďalej… 🙂

Výber termínu a svadobnej sály. Najpreferovanejšie svadobné termíny patria mesiacom máj, jún, september a október. Vtedy bývajú sály najviac obsadzované a DJi, fotografi, kameramani, starejší najvyťaženejší.Spolu s termínom sa vyberá aj svadobná sála. To je v niektorých prípadoch obrovská dilema, lebo musí spĺňať hneď niekoľko parametrov. Ten prvý a hlavný je, aby to bol priestor dôstojný, pokiaľ možno reprezentatívny a hlavne, ak sa nechystáte cestovať stovky kilometrov na svadobnú hostinu, musí byť, ako sa hovorí, poruke. Tým ďalším parametrom je kapacita samotného priestoru, prípadne jeho členenie. Zo skúsenosti vám neodporúčam vyberať priestor, ktorý je zložený z niekoľkých zákutí a hostia sedia porozhadzovaní kade-tade. Takisto nie je najlepším riešením vyberať priestor, kde je hudba v inej miestnosti a nebodaj, ako sa mi už pár krát stalo, o poschodie vyššie od svadobnej sály. Vtedy sa dá očakávať, že presne tak bude vyzerať aj svadobná zábava. Pokiaľ ste sa rozhodli pre kultúrny dom a jeho priestory zvažujete nechať upraviť svadobnou agentúrou, ktorá má potrebný mobiliár, nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu do posledného špendlíka, inak vás to môže stáť viac, ako prenájom sály a svadba v luxusnom hoteli. Ale doba ide dopredu. Kultúrne domy sa renovujú a vyzerajú k svetu a tam väčšinou postačí LED osvetlenie, ktoré si donesie DJ. Ak ste sa rozhodli pre hotel, kde je k dispozícii konferenčná sála, je po starostiach a netreba nič riešiť. O ďalšiu svetelnú výzdobu sa postará DJov svetelný park. Aj keď… do dnešných dní sa ešte stále medzi nami takí, ktorí nemajú ani len poriadny svetelný park na vysvietenie sály. Preto sa vždy informujte u DJa, či vám vie túto službu poskytnúť. Samozrejme, ak o túto službu stojíte. Predpokladám, že áno, veď každý chce mať na svojej svadbe príjemnú svetelnú atmosféru a nie len celý večer zasvietené biele svetlo nad hlavou. Alebo, v opačnom prípade, úplnú tmu. A v neposlednom rade tú pravú atmosféru dotvoria pestré fotografie plné osobných emócií. Veľkej obľube sa tešia aj priestory ako koliba, drevenica alebo stodola pre svadby s folklórnym nádychom. Sú to miesta, ktoré sú čarovné také, aké sú. A tu určite platí pravidlo, že menej je niekedy viac. To sa týka hlavne LED osvetlenia.

Rezervácia DJa a fotografa. Pokiaľ ste sa rozhodli pre svadbu v jednom zo spomínaných mesiacov, neodkladajte rezervácie služieb na poslednú chvíľu, ale rezervujte si termíny DJa fotografa atď. aj rok dopredu. Pokiaľ svadba spadá na numericky veľmi príťažlivý dátum, napr. 22.2.2022 a podobne, tak je vysoká pravdepodobnosť, že aj rok v predstihu bude málo. Prázdninové svadby v mesiacoch júl a august sú zriedkavejšie a to hlavne kvôli dovolenkám svadobných hostí. No ani svadby v týchto mesiacoch nie sú nezvyčajné a majú svoje letné čaro. Až na to teplo!

Usadenie hostí. Pokiaľ ste si už priestor vybrali, je čas správne pousádzať hostí. Celý zasadací plán je len a len na vás, majte však na pamäti jednu vec. A tým je hluk a starší ľudia. Niekedy to situácia nedovolí a niektorí hostia budú musieť sedieť bližšie k reproduktorom dokonca aj v tesnej blízkosti. Preto je vhodné najstarších ľudí posadiť ďalej od repro bední aj za cenu rozhádzania hierarchie a porušenia bontónu. Časté sú situácie keď tetuška sediaca pod bedňou chodí za mnou celý večer prosiť, či by sa nedalo ešte tichšie a tancujúci hostia pýtajú presný opak. Na vine je vždy DJ to je jasné 🙂 Keď sme pri tom hluku, nesmiem zabudnúť ešte na jeden veľmi podstatný detail. Pri výbere sály sa starostlivo informujte, ako je to s hlukom po 22. hodine. Nezriedka sa stáva, že v zariadení sú ubytovaní cudzí hostia a tí sa stále chodia sťažovať na recepciu, aby to dal DJ tichšie a ubral basy, hoc už hrá skutočne veľmi potichu. Je to zbytočne nepríjemná situácia a na pohodovej atmosfére isto nepridá. Vrcholom diletanstva prevádzky, povedal by som že aj hazardu s mojou technikou v hodnote tisícok eur, je aj systém inštalovaný v niektorých zariadeniach, ktorý vám po prekročení istej hlasitosti vypne elektriku a nastane ticho… Takýmto priestorom sa radšej vyhnite oblúkom a hľadajte niečo iné. Sú s tým len problémy počas celého večera a to si vy ani vaši hostia nezaslúžite.

Ak už máme hostí pousádzaných, je čas zamyslieť sa nad samotným priebehom a harmonogramom počas večera. No poďme pekne poporiadku.

Príchod do sály. Všetko začína príchodom pred sálu. Tu vás uvíta personál zariadenia. Zvyky sú skoro všade rovnaké, líšia sa iba v detailoch. Vtedy už má DJ pripravenú pieseň na príchod. Skladbu si môže vybrať svadobný pár alebo si ju pripraví DJ podľa vlastného uváženia. Ja ju zvyknem dať do rozumnej slučky, aby kontinuálne hrala až do usadenia hostí. A samozrejme, táto pieseň by mala mať motív o láske.

Príhovor. Keď sú ľudia usadení, spravidla starejší alebo človek, ktorý je poverený príhovorom, zacinká na pohár, aby sa ľudia utíšili. Pred človeka, ktorý bude mať predslov, vždy pripravím už zapnutý mikrofón. Preto ho stačí chytiť do ruky a rozprávať. Po príhovore nasleduje prípitok a niekde podľa zvyklostí sa spieva “živijóó”. Vtedy by mal mať Dj pripravenú túto pieseň a pustiť ju svadobčanom, aby si to zaspievali jednohlasne a spolu. Stáva sa že “živijóó” zo sto ľudí nedospievajú ani desiati. V kresťanských rodinách nasleduje modlitba pred večerou. Máme tesne pred večerou a preto si nezabudnime popriať dobrú chuť.

Večera. Začína sa večera a DJ púšťa príjemnú podmazovú hudbu. Ja používam romantické inštrumentálne melódie z filmov. Sú to známe skladby a témy. Ešte sa mi nestalo, že by sa niekto prišiel sťažovať. Prevedenia sú buď v klavírnej alebo orchestrálnej forme. Neskôr, keď večera trvá dlho, prídu na rad aj iné žánre, avšak stále inštrumentálne, aby spevom nerušili chod večere. Po polievke môžu nastať dve situácie. Buď nasleduje prvý tanec mladomanželov alebo sa pokračuje ďalším chodom. Je na samotnom páre, ako sa rozhodne. Niekedy je to aj veľmi vhodné, kým obsluha pozbiera taniere, aby nebol dlhý prestoj, vyplniť tento čas prvým tancom. Po prvom tanci spravidla nasleduje tanec pre rodičov, ale ten môže byť a nemusí. Po týchto dvoch skladbách DJ vyzve ostatných svadobčanov a pustí ešte jeden, dva valčíky, nech sa ľudia trocha pohýbu. Nasleduje usadenie a ďalší chod. Alebo nastáva druhý prípad, keď je večera bez prerušenia a tancovať sa začne až po nej.

Tanečné kolá. Po dobrej večeri a prvom tanci nasledujú ďalšie tanečné kolá. Prvé tanečné kolá sú kratšie a s pribúdajúcou hodinou sa primerane predlžujú. Ich dĺžka záleží od samotných tancujúcich a žánri ktorý sa práve hrá. Zo začiatku na klasickej slovenskej svadbe prevládajú ľudovkové kolá striedané s československými hitmi, evergreenmi rokov 70., 80., 90. zoradené tak, aby nevznikol neforemný guláš. To je práve úloha pre Dja, určiť si vhodné poradie skladieb. Po polnoci sa hrá už takmer nonstop až do rána bieleho. Zábava sa veľmi neprerušuje.

Svadobná torta. Svadobná torta a čas jej krájania býva rôzny. Stretol som sa už aj s krájaním torty o polnoci. Ale najvhodnejší čas na tento úkon je niekde medzi druhým a tretím tanečným kolom. Večera je už usadená a hostia sa ešte nepustili do koláčov. To zaručí, že sa celá torta zje a zvyšky na tanieroch sa nebudú vyhadzovať. Pri samotnom krájaní asistuje buď starejší alebo niektorá zo svadobných mám. Niekde býva zvykom, že sa pred krájaním a aj počas neho povie pár pekných slov s vďakou o tom, ako práve ukrojený kúsok torty niekomu z hostí patrí. Podrobnosti rituálu si ľahko vyhľadáte na webe, je to veľmi pekné a spestrí to samotnú ceremóniu krájania.

Hry, súťaž, kvíz.  Samotné návody na hry a rôzne súťaže sem nenapíšem, tých je plný internet. Ale ak vám môžem poradiť, neprepchávajte svadobný večer veľkým množstvom takýchto aktivít. Večer je krátky, ani sa nenazdáte a bude ráno. Zažil som svadby, kde šla takáto aktivita po každom tanečnom kole a videl som na hosťoch, ako začínali byť otrávení. Úplne postačí “Manželský kvíz” a ešte niečo. Nelámte si hlavu nad tým, že by sa hostia nudili. Verte mi, nebudú sa!

Čepčenie. Tento rituál sa teší čoraz väčšej obľube. Býva pred polnocou a spravidla celý ceremoniál odkrúti folklórna zostava, ktorá prišla nevestu čepčiť. Potom prichádza čas na redový tanec, vykrúcanku alebo venčekový tanec. Prvú skladbu začne spravidla hudba z folklóru a potom sa napojí DJ, ktorý hrá až do samého konca. Býva zvykom vyberať peniaze do vandlíka alebo inej prikrytej nádoby. Pripomínam, že ak idete vyberať peniaze, už vopred si presne určite, kto bude nalievať, kto bude sedieť a mať kasu v rukách. Zažil som svadbu, kde bežala už tretia pieseň, tancovalo sa a stále nemali človeka, ktorý by sedel na stoličke a vyberal peniaze. 🙂 Isto by ste sa nechceli pripraviť o podstatnú časť peňazí za ktorú si môžete kúpiť práčku alebo novú telku. Ak vám peniaze netreba nevyberajte ich vôbec.

Po polnoci. Je po polnoci a čaká nás zábava až do rána. Tanečné kolá sa spoja do jednoliateho celku a hudba bude miestami modernejšia. Všetko záleží na samotných tanečníkoch a ich požiadavkách. Samotný koniec je bežne o 4. hodine ráno, avšak nie je vylúčené, že sa to niekedy pretiahne. Dobrý DJ nikdy nepokazí zábavu a nepovie: “Už nehrám!”. Samozrejme, za primeranú odmenu, ak nie ste dohodnutí inak.

Iné aktivity. Sprievodné aktivity, na ktoré si treba medzi tanečnými kolami nájsť čas, môžu byť: spoločné fotenie, vypúšťanie lampiónov šťastia, únos nevesty, fotobúdka, tanec chlapov prezlečených za ženy, klobúkový tanec a pod.

Verím že vám tento stručný harmonogram s mojimi drobnými odporúčaniami uľahčí realizovanie svadby a samotnú organizáciu svadobnej hostiny.

S úctivým pozdravom DJ Steve  

Štefan Šlauka

0905662771      stefan.slauka@gmail.com       www.djsteve.sk